Liczymy Orły

Polskie Nagrody Filmowe (rodzimy odpowiednik Oscarów) powszechnie znane są jako Orły. Przyznaje się Orły, nominuje się do Orłów, wyjeżdża się z Orłami. Co jednak zrobić, kiedy trzeba powiedzieć, że film dostał np. dwie takie nagrody? Czytam, że Biografia Mieczysława Kosza została nagrodzona dwoma Orłami  – to byłoby logiczne, gdyby nagrodą był Orzeł, prawda? A więc...  dwoma parami Orłów? Tylko że brzmi to niezbyt zręcznie.

Jeślibyśmy chcieli być całkowicie zgodni z zasadami gramatyki, powiedzielibyśmy: nagrodzona dwojgiem Orłów, bo mamy tu do czynienia z rzeczownikiem niewystępującym (w tym znaczeniu) w liczbie pojedynczej, a te łączymy z liczebnikami zbiorowymi. Niewiele osób jednak zna i stosuje tę regułę (rzadko zdarza się nam słyszeć zdania w rodzaju: Przejechał dwoje świateł, Dom miał troje schodów, Policja znalazła czworo zwłok), dlatego pojawiają się konstrukcje dwa Orły.

Porada opublikowana: 4.12.2020

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
    Moim zdaniem intencją twórców nagrody i organizatorów było wręczanie jednego Orła, ale utarło się mówić o imprezie i nagrodzie w liczbie mnogiej, jak o Oskarach. Pojedyncza nagroda to statuetka przedstawiająca 1 orła. Polecam zapoznanie się z opisem nagrody na stronie organizatorów: http://pnf.pl/o-statuetce/
    Serdecznie pozdrawiam
    Piotr Kresak