Liczymy czas…

Szanowna Poradnio,
Dziękuję za pomoc. Rozumiem, że za rok to za około 12 miesięcy, jeśli mówię o innych okresach to jestem nieprecyzyjne, ok. Używa się natomiast określenia za rok, za dwa lata itd. liczbowo do określenia rocznika, prawda? Czy jest to poprawne? Bo nie myślę wtedy o znaczeniu 12-miesięcznym. I ostatecznie jeśli rozmówcy się rozumieją to kontekst z za rok, może zrobić znaczenie za rok liczbowo dla rocznika, albo po tym roku? Wiem, że rok to 12 miesięcy, dzień 24h.
Jeśli rozmówcy się rozumieją, to wszystko w porządku. Ma Pan niewątpliwie rację, że używa się określeń za rok, za dwa lata itd. do określenia roczników. Ważne, by przy takim użyciu nie dochodziło do nieporozumień.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski