Liczymy razy

Wiem, że poprawnie jest półtora raza, ale dwa i pół razy. Zastanawiam się jednak, co począć z takimi przypadkami, jak: „17/7; 15/11; 1,8; 2,3 raza/razy”. Naturalne wydawałoby się łączyć wszelkie ułamki z formą raza, ale wtedy 2,5; 3,5 itp. stają się dziwnymi wyjątkami. A co np. z dwa i ćwierć? Może więc przyjąć zasadę, że niezależnie od tego, jakim ułamkiem jest wyrażony liczebnik, to dopóki ma on wartość mniejszą od dwa, łączymy go z raza, a jeśli większą od dwa, to z razy?
Na szczęście nie musimy przyjmować zaproponowanej tu zasady, bo istnieje prostsza – w połączeniu z każdym liczebnikiem (z wyjątkiem półtora) rzeczownik raz przybiera formę razy. Mówimy więc: dwa i pół razy, pięć i ćwierć razy itd.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski