Lira, kurusz

Szanowni Państwo,
jak powinniśmy odmieniać nazwy tureckich jednostek monetarnych lira i kurusz?
Obie nazwy się odmieniają – tak jak wskazują na to ich rodzaje i zakończenia. Lira więc to typowy rzeczownik żeński, przybierający takie formy jak np. gitara. Kurusz zaś deklinuje się „po męsku”, gdyż ma zakończenie spółgłoskowe. Możemy mieć wątpliwości przy wyborze końcówek dopełniacza liczby pojedynczej i liczby mnogiej, jednak jak wskazuje kwerenda, w liczbie pojedynczej będzie to -a (np. Nie wydał ani jednego kurusza), a w liczbie mnogiej -y (np. Wydał 10 kuruszy).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski