Liszki i waluty

Chciałem zapytać, jaki będzie prawidłowy przymiotnik od nazwy miejscowej Liszki? Liski, liszkowski czy zupełnie jeszcze inaczej? Ponadto: skróty współczesnych polskich walut (złp, gr) nie mają mieć kropki, ale co w przypadku wlaut historycznych, np. złotych polskich? Z kropką czy bez (złpzłp.)?
1) Powinno być liszecki, zaakceptować należy też formę liszkowski.
2) Wielki słownik ortograficzny PWN w regule [211] stwierdza krótko: „Nie stawia się kropki po skrótach polskich jednostek monetarnych”, w ogóle nie różnicując ich na współczesne i historyczne.
Jan Grzenia