Liw

Szanowni Państwo,

proszę o wyjaśnienie odmiany nazwy wsi Liw. Jako miejscowi używamy odmiany LiwLiwa, w Liwie itd., natomiast w piśmiennictwie ogólnopolskim stosowana jest z reguły odmiana Liw Liwu w dopełniaczu. Za naszą formą odmiany przemawia używanie już w XIV wieku odmiany LiwLiwa, np. w legendzie i nazwie herbu Doliwa. Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienia w tej kwestii i podanie poprawnej formy odmiany nazwy Liw

Z poważaniem, Roman Postek

Muzueum Zbrojownia na Zamku w Liwie

Szanowny Panie,
kodyfikację nazw miejscowych zawiera Obwieszczenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 4 sierpnia 2015 roku w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. Z dokumentu tego dowiadujemy się, że nazwa Liw w dopełniaczu przybiera końcówkę -u, a zatem skodyfikowaną formą jest Liwu. Skoro forma Liwa jest używana powszechnie przez mieszkańców, to należy ją uznać za akceptowaną (normatywną), lecz nieskodyfikowaną.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski