Łódź a statek

Mam pytanie odnośnie słów łódź i statek. Czy statek jest hiperonimem dla słowa łódź? Innymi słowy, czy każda łódź jest też statkiem?
Z poważaniem
Z definicji znaczenia słowa łódź podanej w Wielkim słowniku języka polskiego ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych PWN (wersja elektroniczna, 2018) wynika, że łódź to rodzaj statku – ‘mały, przeważnie bezpokładowy statek wodny, wykonany z drewna, metalu lub laminatu, napędzany wiosłami, żaglami, silnikiem itp.’. Jednocześnie jednak statek jest definiowany jako ‘duży obiekt pływający o kształcie opływowym, poruszający się po wodzie, przeznaczony do przewozu ludzi i ładunków’, co wykluczałoby uznanie łodzi za statek.
Myślę, że mamy tu do czynienia z dwuznacznością nazwy statek (z której to dwuznaczności nie zdaje sprawy słownik) – w języku ogólnym odnosi się ona do dużego obiektu pływającego mającego własny napęd (na tę ostatnią cechę nie wskazuje przywołana definicja), a w języku specjalistycznym – do każdego urządzenia transportowego (również powietrznego, por. statek powietrzny).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski