Łódź a statek

Łódź a statek
4.05.2020
4.05.2020
Mam pytanie odnośnie słów łódź i statek. Czy statek jest hiperonimem dla słowa łódź? Innymi słowy, czy każda łódź jest też statkiem?
Z poważaniem
Z definicji znaczenia słowa łódź podanej w Wielkim słowniku języka polskiego ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych PWN (wersja elektroniczna, 2018) wynika, że łódź to rodzaj statku – ‘mały, przeważnie bezpokładowy statek wodny, wykonany z drewna, metalu lub laminatu, napędzany wiosłami, żaglami, silnikiem itp.’. Jednocześnie jednak statek jest definiowany jako ‘duży obiekt pływający o kształcie opływowym, poruszający się po wodzie, przeznaczony do przewozu ludzi i ładunków’, co wykluczałoby uznanie łodzi za statek.
Myślę, że mamy tu do czynienia z dwuznacznością nazwy statek (z której to dwuznaczności nie zdaje sprawy słownik) – w języku ogólnym odnosi się ona do dużego obiektu pływającego mającego własny napęd (na tę ostatnią cechę nie wskazuje przywołana definicja), a w języku specjalistycznym – do każdego urządzenia transportowego (również powietrznego, por. statek powietrzny).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego