Lonia – Loni

Dzień dobry,
moja wątpliwość dotyczy odmiany imienia Lonia – używanego jako zdrobnienie imienia Leonia. Jaka jest jego forma w dopełniaczu: Loni czy Lonii? Imię chciałabym umieścić w dedykacji, właśnie w takiej nieoficjalnej, zdrobniałej formie.

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
To, czy jakąś nazwę żeńską (niekoniecznie własną) zakończoną spółgłoską miękką zapiszemy przez jedno, czy przez dwa i, dość łatwo sprawdzić. Należy tę nazwę wymówić – jeśli usłyszymy [ni], to zapisujemy ni (por. kawiarnia, dynia). Jeśli zaś usłyszymy [ńji], to zapisujemy nii (por. Dania, agonia). Formę dopełniacza, celownika i miejscownika imienia Lonia wymawiamy [loni], a zatem zapiszemy ją Loni.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski