Łoże: madejowe czy Madejowe?

W „Dywizjonie 303” Arkady Fiedler tak pisze o jednym z polskich pilotów: „Gonili go. Złapali za nogi i tak go przytrzymali. Nowe katusze, bo był jak na Madejowym łożu” (ciągnęli go na wszystkie strony). Wiemy, że madejowe łoże to żartobliwie 'bardzo niewygodne łóżko', lecz chciałbym się dowiedzieć, czy istotnie wyrażenie to zostało tutaj użyte w funkcji eponimu, czy jednak nie, bo w tym przypadku wydaje mi się, że może być dosłownie mowa o łożu zbója Madeja, czyli o łożu Madejowym.

Z opisu wynika, że mowa o miejscu przypominającym łoże tortur. Jeśli tak, to zapis od wielkiej litery (Madejowe łoże) jest poprawny.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski