Lubań (śląski)

Dzień dobry!
Lubań to miasto w województwie dolnośląskim. Wielu jego mieszkańców mówi, że jest to Lubań Śląski. Tak często adresowane są listy, kartki świąteczne itp. Według mnie taki zapis jest błędny, gdyż przymiotnik śląski widnieje tylko w nazwie stacji kolejowej w tym mieście. Sugerując się tą formą, lubanianie umieszczają dodatkowo przymiotnik śląski nawet w dokumentach. Z kolei nazwy urzędów są tego przymiotnika pozbawione.
Pozdrawiam
Rafał Kowalski
Miasto nazywa się Lubań, w tej formie figuruje w encyklopediach, słownikach, atlasach i na stronie internetowej gminy. Dla odróżnienia od kilku innych miejscowości o tej samej nazwie może być określane słowem śląski, choć nie jest to część nazwy oficjalnej (wypadałoby więc pisać raczej Lubań śląski niż Lubań Śląski). Rzecz jest podobna jak z Krynicą (obecnie Krynicą-Zdrojem, co oczywiście brzmi jak masło maślane), którą nazywa się potocznie Górską dla odróżnienia od Krynicy Morskiej (nie przemianowanej szczęśliwie na Krynicę Morską Zdrój).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski