Ludmiła Aleksiejewa

Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę o rozstrzygnięcie, w jaki sposób odmieniać nazwisko zmarłej niedawno pisarki Ludmiły Aleksiejewej, a może jednak Aleksiejewy – bo taka forma też jest spotykana w prasie.
Bardzo dziękuję.
Łączę wyrazy szacunku
Kamila Z.
Szanowna Pani,
nazwisko Aleksiejewa w języku polskim odmieniamy przymiotnikowo, tak jak wszystkie inne nazwiska żeńskie zakończone na -ewa, -owa. Powiemy więc (i zapiszemy): książka Ludmiły Aleksiejewej (dopełniacz), dzięki Ludmile Aleksiejewej (celownik), przez Ludmiłę Aleksiejewą (biernik), z Ludmiłą Aleksiejewą (narzędnik), dyskusja o Ludmile Aleksiejewej (miejscownik).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski