Lux

Czy można nie odmieniać nazwiska Lux zgodnie z wolą osoby noszącej to nazwisko (jeśli tak, to dlaczego)? Czy bezwzględnie należy je odmieniać zgodnie ze wzorcem: Lux, Luxa (Luksa), Luxowi (Luksowi), Luxem (Luksem), Luxie (Luksie)?
Nazwiska z zasady odmieniamy, jeśli istnieje dla nich wzorzec odmiany. Niektórych wolno nie odmieniać mimo istnienia tekiego wzorca, ale Lux do nich nie należy W przypadkach zależnych można pozostawić mianownikowe x albo zastąpić je przez ks, np. Luxa bądź Luksa.
Mirosław Bańko, PWN