Lwia część

Szanowni Eksperci,

Wikisłownik opatruje hasło lwia część następującym przypisem: „Spotykane jest często niewłaściwe użycie tego sformowania. «Lwia część» to nie każda «duża część», ale tylko ta, która została przywłaszczona niesprawiedliwie, np. prawem silniejszego, a konotacja tego sformowania, wbrew obiegowemu zastosowaniu, jest zdecydowanie negatywna”. Czy Państwo się z tym zgadzają? Przyznam, że w żadnym z dostępnych mi papierowych słowników nie znalazłem potwierdzenia powyższej uwagi.

Szanowny Panie,

SJP pod red. W. Doroszewskiego w haśle lwi rejestruje m.in. cytat z „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego, powieści wydanej w 1912 roku: „Jako młodsza i zdrowsza musiała wziąć na barki lwią część roboty”. Trudno sądzić, że Żeromski nie znał polskiej frazeologii. Bardziej ufam jemu i prof. Doroszewskiemu niż anonimowemu autorowi Wikisłownika.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski