Łysy, Łęcka jako nazwiska

Jeżeli mężczyzna oraz kobieta noszą nazwisko Łysy, czy wówczas uznajemy to nazwisko za nieodmienne? Czy może w przypadku mężczyzny należy takie nazwisko deklinować, a w przypadku kobiety nie?
Jak postąpić w drugą stronę, kiedy nazwisko ma formę żeńską, np. kobieta i mężczyzna noszą nazwisko Łęcka?

Z wyrazami szacunku
Bożena K.
Nazwisko Łysy noszone przez mężczyznę odmienia się jak przymiotnik: Nie ma pana Jacka Łysego, Dziękuję Jackowi Łysemu itd. Jeśli jest noszone przez kobietę, to pozostaje nieodmienne, gdyż nie jest zakończone na -a: Nie ma Anny Łysy, Dziękuję Annie Łysy itd.
Nazwisko Łęcka zaś mogłoby być nazwiskiem męskim tylko wtedy, gdyby było odmieniane jak rzeczownik. Wówczas forma żeńska też podlegałaby odmianie rzeczownikowej (odmieniałaby się jak rzeczownik ławka): Nie ma Anny Łęcki, Dziękuję Annie Łęcce, Widzę Annę Łęckę, Idę z Anną Łęcką, Rozmawiam o Annie Łęcce – w identyczny sposób odmienimy to samo nazwisko noszone przez mężczyznę. Jako że za sprawą „Lalki” Prusa przywykliśmy odmieniać nazwisko Łęcka w sposób przymiotnikowy (Nie ma Izabeli Łęckiej, Dziękuję Izabeli Łęckiej itd.), to posłużę się innym przykładem. Otóż podobnie zakończone nazwisko Więcka ma charakter rzeczownikowy – mówimy: Nie ma Adama Więcki i Nie ma Anny Więcki, Dziękuję Adamowi Więcce i Dziękuję Annie Więcce itd.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski