Mac czy Mc?

Dlaczego od nazwiska McLuhan utworzono pojęcie macluhanizm (mac-), skoro od McDonald jest mcdonaldyzacja (mc-)?
Czy postać przedrostka (Mc- bądź Mac-) jest istotna dla identyfikacji nazwiska? Przypuszczam, że w erze komputeryzacji tak, ale czy było tak również w dawniejszych czasach? A może napisanie MacDonald, o McDonaldzie nie jest błędem, lecz dopuszczalnym wariantem? Co raz zauważam rozbieżności w pisowni nazwisk tego rodzaju i nie wiem, jak to oceniać.
1) W terminach macluhanizm i makdonaldyzacja (taka pisownia jest najczęstsza) występują różne przyrostki, które mają też różne znaczenie. Obu terminów nie można porównywać, bo macluhanizm to teoria będąca dziełem Marshalla McLuhana, a makdonaldyzacja to proces ekonomiczno-kulturowy, którego wzorcowym przejawem jest działanie sieci barów szybkiej obsługi. Obydwa terminy zostały zresztą zapożyczone, a proces słowotwórczy dokonał się w języku angielskim.
2) Mc to forma skrócona od Mac, a tym samym nie powinna być w istotnym stopniu ważna dla identyfikacji nazwiska lub nazwy firmowej, zwłaszcza że ten przedrostek miewa też inne warianty zapisu (np. M’, Mc). Dotyczy to jednak angielskiej rzeczywistości językowej, więc – jako polonista – nie mogę wypowiadać się na ten temat z dostateczną pewnością. W tekstach angielskich widać daleko posuniętą tolerancję dla takich wariantów. Tym samym trzeba by je tolerować w tekstach polskich.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski