Mackiewicz-Kaczyńska

Mackiewicz-Kaczyńska
27.04.2010
27.04.2010
Czy słuszne jest stanowisko poprawiaczy napisu Mackiewicz-Kaczyńska na sarkofagu?
1. Łącznik stosuje się przy nazwiskach złożonych, dwuczłonowych, tymczasem tu mamy dwa osobne nazwiska, a więc sytuację inną, nie uwzględnioną w przepisie, nie tę, na którą powołują się adwersarze.
2. Niestandardowa pisownia jest tolerowana w układach graficznych (strony tytułowe, afisze itp.). Czy napis na sarkofagu nie jest jedną z takich sytuacji?
3. Są precedensy: Garton Ash, Vargas Llosa
Można łatwo sprawdzić, że p. Maria Kaczyńska nie używała swego panieńskiego nazwiska, przynajmniej jako żona prezydenta RP. Wydaje się nawet, że większość Polaków poznała je dopiero w ostatnich tygodniach. Jeśli jednak zdecydowano o umieszczeniu jej nazwiska rodowego na sarkofagu, należało zastosować się do obowiązujących przepisów ortografii. Nie było to chyba trudne, bo widziałem setki klepsydr w prasie, a nie pamiętam ani jednego zapisu bez łącznika.
I jeszcze odpowiedzi na Pana próbę argumentacji:
Ad 1. Twierdzenie, że na sarkofagu „mamy dwa osobne nazwiska” jest trudne do obrony, bo odnoszą się one do jednej osoby, a takie nazwiska uznajemy za złożone.
Ad 2. Niestandardowa pisownia bywa akceptowana, ale ogranicza się do zapisu małych i wielkich liter. Tu zaś chodzi łącznik, wobec tego reguła [57] Wielkiego słownika ortograficznego PWN nie może mieć zastosowania.
Ad 3. Pierwsze z tych nazwisk jest angielskie, drugie hiszpańskie, a więc żadne z nich nie może być argumentem w sprawie polskiej pisowni.
Proszę o nieużywanie w tym kontekście negatywnie nacechowanych wyrazów typu poprawiacze, ponieważ – jak wynika z mojej lektury tekstów internetowych – chodzi tu o ludzi, którzy ortografię polską uznają za istotną część naszej tradycji, a tym samym wartość, którą należy szanować. Jeśli ktoś popełnił błąd, powinien go naprawić i nie powinno to być trudne. Usilne poszukiwanie uzasadnienia dla błędu uznaję za niepotrzebny wysiłek.
Jan Grzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego