Maćków, design, dizajn

Szanowni Państwo,
jak odmienić nazwisko (Paweł) Maćków? – interesuje mnie zwłaszcza dopełniacz. Czy słowo design jest odmienne i czy można je spolszczyć (dizajn, dizajner)?
Z pozdrowieniami – AW
Sama odmiana nazwiska nie sprawia chyba problemu. Problem polega na tym, czy dochodzi do oboczności ó:o. Oczywiście tak, a więc odmieniamy: DB. Maćkowa, C. Maćkowowi, N. Maćkowem, Ms. Maćkowie.
Rzeczownik design bardzo łatwo poddaje się odmianie (D. designu, C. designowi, B. design, N. designem, Ms. designie). Nie znam przykładów jego nieodmienności w polskich tekstach.
Można używać wyrazów design i designer w postaci spolszczonej, tym bardziej że formy dizajn i dizajner spotyka się już dość często, zwłaszcza pierwszą z nich.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski