Macocha

Dzień dobry,

Czy słowo macocha było pierwotnie zgrubieniem od mać, staropolskiego odpowiednika matki? Zawiera ona końcówkę  ch, która pojawia się w wielu zgrubieniach (np. Zocha, Zdzicho, towarzycho, kapucha i rubacha).

Pozdrawiam,

Zbigniew Młynarski

Szanowny Panie,

rzeczownik macocha jest kontynuantem prasłowiańskiego *mat'echa, który rzeczywiście powstał przez dodanie do nazwy *mati ('matka') przyrostka *-'echa wnoszącego wartościowanie negatywne.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski