Majcher

Jak odmienia się nazwisko Majcher? W celowniku Majcherowi czy Majchrowi? Wydaje się, że pierwotna (z niemieckiego?) forma była bez e ruchomego, a dopiero później przez analogię pojawiło się e ruchome, ale czy na pewno? Która z form jest porawna, a może poprawne są obie? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Majcher w znaczeniu 'nóż' gubi e w przypadkach zależnych: majchra, majchrowi, majchrem, majchrze. Nazwiska polskie o zakończeniu -er zwykle jednak zachowują e we wszystkich przypadkach, np. Kromer – Kromera, Weber – Webera (ale wyjątkowo: Szuster – Szustra). W związku z tym można zalecać odmianę: Majchera, Majcherowi itd., która ma ponadto i tę zaletę, że oddala skojarzenie z równobrzmiącym rzeczownikiem pospolitym, pochodzącym z gwary złodziejskiej.
Mirosław Bańko