Majtki a bokserki

Dzień dobry,

Chciałam się zapytać czy bokserki to majtki. Zgodne ze „Słownikiem języka polskiego” PWN bokserki to 'luźne majtki męskie, z krótkimi nogawkami', a majtki to 'dolna część bielizny okrywająca biodra' lub potocznie 'krótkie spodenki chłopięce'. Mój partner jednak uważa, że bokserki to nie majtki, ponieważ mają nogawki. Do tego dodaje, że język się zmienia, i wtedy zaczynam wątpić, że myślę dobrze.

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Szanowna Pani,

sama odpowiedziała Pani sobie na pytanie, przywołując definicję bokserek z SJP PWN. Niewątpliwie bokserki są majtkami – wynika to właśnie z umieszczenia słowa majtki jako elementu nadrzędnego definicji znaczenia. W majtkach najważniejsze jest to, że bezpośrednio zakrywają pupę i to, co mamy z przodu. Jako że bokserki są właśnie takim elementem bielizny, należy je uznać za majtki właśnie.

Dodam, że Pani partner zmienił hierarchię elementów znaczeniowych słowa majtki – za najważniejszą cechę majtek uznał nie bezpośrednie przyleganie co ciała, lecz długość nogawek.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski