Makbetowski i Makbetowy

Czy i jaka jest różnica między przymiotnikami utworzonymi od nazwisk albo imion, np. powinnam powiedzieć: Makbetowe czy Makbetowskie żądze?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Oba przymiotniki są poprawne, różnica między nimi dotyczy tylko formy, bo do ich utworzenia użyto różnych przyrostków. Znaczenie też jest identyczne, jest jednak pewna różnica stylistyczna. Przymiotnik Makbetowski jest neutralny, a Makbetowy ma nacechowanie książkowe. W razie wątpliwości należy użyć pierwszego.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski