Małymi literami ziemia łomżyńska

Temat wielkiej czy małej litery w nazwach ziem był już poruszany w Poradni, ale jednak odczuwam niedosyt. Chodzi mi konkretnie o nazwę ziemia łomżyńska. Jestem zwolenniczką zapisu małymi literami, jednak w publikacjach lokalnych przeważa zapis wielkimi: Ziemia Łomżyńska. Niepewność budzi też fakt, że nazwa ta bywa używana nie tylko na określenie dawnej jednostki administracyjnej (wówczas na pewno małe litery), ale także bliżej nieokreślonego regionu czy też okolic miasta współcześnie.

Mimo że rzecz dotyczy historycznego (dużego) obszaru wchodzącego w skład Mazowsza (tzw. Mazowsza Łomżyńskiego), należy pisać ziemia łomżyńska, czyli małymi literami, tak jak ziemia krakowska, ziemia dobrzyńska, ziemia lubuska itp. (reguła [128] 20.29 „Nazwy okręgów administracyjnych współczesnych i historycznych wyodrębnionych w strukturach państwowych i kościelnych piszemy małymi literami”, Wielki słownik ortograficzny PWN, red. E. Polański, Warszawa 2016, s. 59). Jeśli ktoś pisze Ziemia Łomżyńska, to wychodzi na to, że nigdy nie słyszał o przywołanym ustaleniu pisowniowym albo je świadomie ignoruje.

Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
    W imieniu Pani Profesor Ewy Rogowskiej-Cybulskiej z Uniwersytetu Gdańskiego, która dostrzegła pewną nieścisłość w poradzie, wyjaśniam, że jeśli wyrażenie ziemia łomżyńska odnosi się do współczesnego regionu, to zapiszemy je małymi literami. Za wnikliwość i pomoc serdecznie Pani Profesor dziękujemy!

    Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski