Mama i dzieci poszli / poszły

Mama i dzieci poszli / poszły
25.11.2012
25.11.2012
Szanowni Państwo!
Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości co do użycia form oni i one. Grupa osób płci żeńskiej to one, grupa dzieci – również. Ale mama i dziecko / mama i dzieci? Czy powinnam powiedzieć: „Mama i dzieci poszły na spacer”? Czy raczej: „Mama i dzieci poszli na spacer”? Wydaje mi się, że raczej to drugie zdanie jest poprawne, ale dlaczego?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Małgorzata
Nowy/Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN w haśle problemowym orzeczenie daje pierwszeństwo rodzajowi męskoosobowemu (a więc poszli), ale opis związku między tzw. podmiotem szeregowym a orzeczeniem, zawarty w przywołanym haśle, jest bardzo uproszczony i nie oddaje tego, co dzieje się w realnym użyciu języka. W rzeczywistości konstrukcje typu Mama i dzieci poszły są częstsze. Może się Pani o tym sama przekonać za pomocą wyszukiwarki Google, wykonując kwerendy „Mama i dzieci poszły” oraz „Mama i dzieci poszli” (proszę nie zapomnieć o cudzysłowach).
O problemach z tzw. podmiotem szeregowym pisaliśmy już kilkakrotnie w poradni, można pod tym kątem przeszukać poradniane archiwum.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego