Mama i dzieci poszli / poszły

Szanowni Państwo!
Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości co do użycia form oni i one. Grupa osób płci żeńskiej to one, grupa dzieci – również. Ale mama i dziecko / mama i dzieci? Czy powinnam powiedzieć: „Mama i dzieci poszły na spacer”? Czy raczej: „Mama i dzieci poszli na spacer”? Wydaje mi się, że raczej to drugie zdanie jest poprawne, ale dlaczego?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Małgorzata
Nowy/Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN w haśle problemowym orzeczenie daje pierwszeństwo rodzajowi męskoosobowemu (a więc poszli), ale opis związku między tzw. podmiotem szeregowym a orzeczeniem, zawarty w przywołanym haśle, jest bardzo uproszczony i nie oddaje tego, co dzieje się w realnym użyciu języka. W rzeczywistości konstrukcje typu Mama i dzieci poszły są częstsze. Może się Pani o tym sama przekonać za pomocą wyszukiwarki Google, wykonując kwerendy „Mama i dzieci poszły” oraz „Mama i dzieci poszli” (proszę nie zapomnieć o cudzysłowach).
O problemach z tzw. podmiotem szeregowym pisaliśmy już kilkakrotnie w poradni, można pod tym kątem przeszukać poradniane archiwum.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski