Mangaka

Szanowni Państwo,

interesuje mnie, jak będzie brzmiała poprawnie utworzona forma liczby mnogiej od rzeczownika mangaka (rysownik mangi – japońskiego komiksu): mangacy czy mangakowie?

Z wyrazami szacunku

Czytelnik

Słowa mangaka nie notuje najnowszy WSO, więc w jego odmianie należy się kierować zwyczajem, który kiedyś zapewne zostanie skodyfikowany. Szybka kwerenda wskazuje na przewagę formy mangacy nad mangakowie.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Rzeczownik „mangaka” powstał ze złożenia słowa „manga” (漫画) - japoński komiks, oraz przyrostka „-ka” (家) w tym kontekście oznaczającego osobę zajmującą się profesjonalnie daną dziedziną życia. Zachodzi tutaj identyczny proces jak np. w doskonale przyswojonych wyrażeniach ze świata sportu - karateka, czy judoka (spolszczony czasami na dżudokę). Jeżeli więc mówimy „waleczni karatecy” bądź „olimpijscy dżudocy”, nic nie stoi na przeszkodzie by mówić i pisać „utalentowani mangacy”.

    Pozdrawiam Szanowną Poradnię

    Z wyrazami szacunku

    Dariusz Szubryt