Maria Panna

Szanowni Państwo!
1) Czy po polsku o matce Chrystusa pisze się Maria Panna, czy Panna Maria? Na przykład kościół Marii Panny czy kościół Panny Marii?
2) W zdaniu „Czytałem to już nie dla opowiedzianej historii, ale dla tego, jak została opowiedziana” słowa dla tego należałoby napisać łącznie czy rozdzielnie?
Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Ad 1) Możliwy jest i pierwszy szyk wyrazów, i drugi. Przeważa jednak Maria Panna, gdyż jest indywidualny i nie może być pomylony z wyrażeniem panna Maria, którego (choć przestarzałe) można używać w odniesieniu do każdej niezamężnej kobiety o tym imieniu. Ciekawe jednak, że – jak ustaliłem za pomocą Google’a – wyrażenie kościół Panny Marii (Maryi) jest znacznie częstsze niż kościół Marii (Maryi) Panny.
Ad 2) Chodzi tu o różnicę między dla tego (połączenie przyimka i zaimka wskazującego) a dlatego (spójnik). W podanym zdaniu właściwy jest zapis rozdzielny.
PS: Proszę pamiętać o obowiązującej w naszej poradni zasadzie zadawania jednorazowo tylko jednego pytania.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski