Mariola

Mariola
27.11.2011
27.11.2011
Witam,
pytanie dotyczy mojego imienia. A właściwie jego odmiany. Wielu ludzi łamie sobie na nim głowę (i niejednokrotnie język), a ja sama zaczęłam się zastanawiać, czy forma którą, stosuję jest poprawna. Otóż często słyszę pani Mariolo lub pani Mariolko. Uważam, że poprawną formą jest Mariolu. Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości i z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Mariola Apolska
Pani Mariolu (albo Pani Mariolo)!
Obydwie formy wołacza Pani imienia są poprawne. Gdy ktoś zdrabnia je do formy Mariolka, ma do dyspozycji w zasadzie tylko wołacz Mariolko. Takiego zdrobnienia często jednak używa się bez słowa pani, w kontaktach z osobą, z którą się jest na ty, a wtedy można też sięgnąć po wołacz synkretyczny z mianownikiem: Mariolka! Jeśli woli Pani, aby znajomi zwracali się do Pani taką formą imienia, jaką Pani lubi, wystarczy im o tym powiedzieć.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
  1. 27.11.2011
    PS Informację o dwojakim wołaczu imienia Mariola podałem za Słownikiem imion Jana Grzeni. Użycie obu form wołacza potwierdza też Narodowy Korpus Języka Polskiego. Z niejasnych dla mnie powodów formę Mariolo dyskwalifikuje Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN. Lepiej by zrobił, gdyby zakwalifikował ją po prostu jako rzadszą.
    MB
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego