Mariola

Witam,
pytanie dotyczy mojego imienia. A właściwie jego odmiany. Wielu ludzi łamie sobie na nim głowę (i niejednokrotnie język), a ja sama zaczęłam się zastanawiać, czy forma którą, stosuję jest poprawna. Otóż często słyszę pani Mariolo lub pani Mariolko. Uważam, że poprawną formą jest Mariolu. Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości i z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Mariola Apolska
Pani Mariolu (albo Pani Mariolo)!
Obydwie formy wołacza Pani imienia są poprawne. Gdy ktoś zdrabnia je do formy Mariolka, ma do dyspozycji w zasadzie tylko wołacz Mariolko. Takiego zdrobnienia często jednak używa się bez słowa pani, w kontaktach z osobą, z którą się jest na ty, a wtedy można też sięgnąć po wołacz synkretyczny z mianownikiem: Mariolka! Jeśli woli Pani, aby znajomi zwracali się do Pani taką formą imienia, jaką Pani lubi, wystarczy im o tym powiedzieć.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    PS Informację o dwojakim wołaczu imienia Mariola podałem za Słownikiem imion Jana Grzeni. Użycie obu form wołacza potwierdza też Narodowy Korpus Języka Polskiego. Z niejasnych dla mnie powodów formę Mariolo dyskwalifikuje Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN. Lepiej by zrobił, gdyby zakwalifikował ją po prostu jako rzadszą.
    MB