Masaż kosmetyczny twarzy…, czyli zmora nominalizacji

Czy konstrukcja zdania: Masaż kosmetyczny twarzy masażysta powinien poprzedzić ustaleniem celu zabiegu zależnie od rodzaju cery… świadczy o zależności określenia (określę albo nie określę), czy określeniu celu zależnego od rodzaju cery? A może zdanie takie może być interpretowane na oba sposoby?

Pozdrawiam serdecznie
Artur Kaźmierski
Ze zdania tego nie wynika bezpośrednio, czy słowo ustalenie odnosi się do wyrażenia zależnie od rodzaju cery, czy też – do wyrażenia cel zabiegu. Pozostają jedynie domysły – interpretacja zdania zależy od naszej wiedzy o świecie (a ściślej: o kosmetologii). Gdybym nie była językoznawcą (czyli: gdybym nie przeprowadziła analizy składniowej tego zdania), powiedziałabym, że w zależności od rodzaju cery klientki ustala się cel zabiegu – taka interpretacja wydaje się po prostu logiczna.
A można byłoby tej nieścisłości uniknąć, gdyby autor zrezygnował z nominalizacji (czyli konstrukcji złożonej z rzeczowników nazywających czynności) na rzecz konstrukcji zdaniowych, np. Przed przeprowadzeniem masażu kosmetycznego twarzy masażysta powinien ustalić cel zabiegu, uzależniony od rodzaju cery lub: W zależności od rodzaju cery klientki masażysta ustala cel zabiegu lub – jeśli ma do czynienia z cerą [tu należałoby wskazać jej cechy] – nie ustala go.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski