Matematyczna agitacja

W matematyce używa się czasem słowa agitacja w znaczeniu 'wstępne podejście do problemu', np. Typowa agitacja w zakładzie Monty Halla to założenie, że oba wybory gracza są tak samo prawdopodobne, Wobec braku naturalnego kandydata na rozwiązanie musimy coś zaagitować.
Nie spotkałem się z takim znaczeniem w języku naturalnym. Zastanawiam się, czy można uznać je za element żargonu i swobodnie używać w tekstach matematycznych, czy może jest to zwyczajny błąd i należy wyrazić to inaczej.
Jeśli agitacja i agitować / zaagitować mają ustalone w języku specjalistycznym znaczenia i nie są odczuwane przez jego użytkowników za niewłaściwe, to zapewne należą do tego języka i uznajemy je za jego element. Jak mogę się domyślać, bardziej terminologiczny charakter ma rzeczownik (agitacja), a już para czasowników (agitować / zaagitować) zdaje się należeć do języka środowiskowego, nie zaś do terminologii. Upraszczając rzecz, można powiedzieć, że agitacja wydaje się terminem specjalistycznym, a agitować / zaagitować – wyrazami potocznymi, używanymi w środowisku osób znających terminologiczne znaczenie agitacji. Być może więc agitować / zaagitować nie są terminami – to jednak musi ocenić użytkownik danego języka specjalistycznego.
Przypuszczam, że ta agitacja jest jakimś „potomkiem” łacińskiego agitatio (‘działanie’), być może „przepuszczonego” przez język francuski (agitation ‘działanie’) i używanego w jakimś języku obcym (angielskim?) jako termin specjalistyczny.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
    Pan Łukasz zauważył w mojej poradzie błąd: łacińskie agitatio to ‘pobudzanie do działania’, a nie – jak napisałam – ‘działanie’. Ten drugi sens oddaje łaciński czasownik actio.
    Dziękuję za zwrócenie uwagi i przepraszam za niedopatrzenie.
    Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski