Matematyczne policzyć

Matematycy posługują się często słowem policzyć tam, gdzie odpowiedniejsze byłoby raczej obliczyć, np. proszę policzyć następujące całki. Co ciekawe, policzyć pojawia się również tam, gdzie nie ma mowy ani o liczeniu, ile czegoś jest, ani o obliczaniu czegoś, np. policzyć grupy homologii (chodzi o wyznaczanie pewnych obiektów). Czy należy uznać to za element żargonu i nie przejmować się, czy jednak lepiej nie szafować słowem policzyć niejako wbrew jego znaczeniu w języku naturalnym?
Gdy osoba spoza środowiska matematyków słyszy Proszę policzyć całki, zapewne będzie próbowała ustalić, ile tych całek jest. Użytkownik języka środowiskowego jednak przypisze temu zdaniu (i użytemu w nim czasownikowi) właściwy sens. W wielu socjolektach (mówiąc trochę niefachowo – żargonach) słowa, które występują także w języku ogólnym, nabierają specyficznego sensu. Przekonałam się o tym niedawno, rozmawiając z trenerem siatkarskim, który przekonywał mnie, że po kilku tygodniach treningów początkujący zawodnicy już odbijają. Zastanowiło mnie, dlaczego uczą się odbijać piłkę dopiero na dziesiątych czy piętnastych zajęciach – okazało się jednak, że odbijać w tym żargonie znaczy ‘dobrze grać w siatkówkę’.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski