Matematyczne policzyć

 
Matematyczne policzyć
17.05.2018
Matematycy posługują się często słowem policzyć tam, gdzie odpowiedniejsze byłoby raczej obliczyć, np. proszę policzyć następujące całki. Co ciekawe, policzyć pojawia się również tam, gdzie nie ma mowy ani o liczeniu, ile czegoś jest, ani o obliczaniu czegoś, np. policzyć grupy homologii (chodzi o wyznaczanie pewnych obiektów). Czy należy uznać to za element żargonu i nie przejmować się, czy jednak lepiej nie szafować słowem policzyć niejako wbrew jego znaczeniu w języku naturalnym?
Gdy osoba spoza środowiska matematyków słyszy Proszę policzyć całki, zapewne będzie próbowała ustalić, ile tych całek jest. Użytkownik języka środowiskowego jednak przypisze temu zdaniu (i użytemu w nim czasownikowi) właściwy sens. W wielu socjolektach (mówiąc trochę niefachowo – żargonach) słowa, które występują także w języku ogólnym, nabierają specyficznego sensu. Przekonałam się o tym niedawno, rozmawiając z trenerem siatkarskim, który przekonywał mnie, że po kilku tygodniach treningów początkujący zawodnicy już odbijają. Zastanowiło mnie, dlaczego uczą się odbijać piłkę dopiero na dziesiątych czy piętnastych zajęciach – okazało się jednak, że odbijać w tym żargonie znaczy ‘dobrze grać w siatkówkę’.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!