Matles

Szanowni Państwo,
chciałem się dowiedzieć jakie jest pochodzenie i znaczenie słowa matlesa. Do tej pory było mi całkiem nieznane. Podobno jest to inna nazwa wytłaczanki, w jakiej kupuje się jajka. Czy jakieś źródła to potwierdzają?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Mogę jedynie potwierdzić istnienie słowa matles (nie znalazłam formy matlesa) oznaczającego pudełko ze specjalnymi wgłębieniami, w które wkłada się jajka po to, by się nie potłukły. Nie udało mi się, niestety, dotrzeć do pochodzenia tej nazwy.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski