Matthew – nieodmienne

Szanowna Redakcjo,
w języku polskim należy odmieniać nazwiska (np. Kowalskiego, Kowalskim itd). Podobna sytuacja zachodzi w wypadku nazwisk obcych (np. Darwina, Darwinem itd). Zastanawiam się, jak powinna wyglądać prawidłowa odmiana nazwiska Matthew?

Z poważaniem
G. Malec
Nazwisko (i imię) Matthew (podobnie jak np. Andrew) nie odmienia się, ponieważ jest zakończone w wymowie na dźwięk, którym nie są zakończone polskie wyrazy odmienne. Gdy chcemy odmienić nazwę obcą, przyporządkowujemy ją do istniejącego w polszczyźnie modelu deklinacyjnego. Z nazwami zakończonymi – w wymowie (bo tylko tę bierzemy pod uwagę) – na u nie da się tego zrobić.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski