Mazur

Witam. Interesuje mnie etymologia słowa Mazur, zarówno jako nazwy mieszkańca Mazowsza, jak i nazwiska. Dziękuję z góry za odpowiedź;)
Rzeczownik Mazur pochodzi od elementu maz- o znaczeniu ‘smolić, brudzić; barwić’ (dziś znanego z wyrazu mazać), do którego dodano przyrostek -ur. Wyraz ten znany jest od XV wieku. Mazury to jego forma liczby mnogiej, która z czasem utrwaliła się w znaczeniu ‘drobna szlachta mazowiecka’, a następnie jako ‘mieszkańcy regionu’. Współcześnie rzeczownik Mazur jest odczuwany jako pochodny od nazwy regionu.
Nazwisko powstało najpewniej od nazwy etnicznej Mazur, a oznaczało kogoś, kto pochodził z tej części kraju.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski