Medyk

Szanowni Państwo,

proszę o przybliżenie mi znaczenia wyrazu medyk. Jak głosi SJP PWN, słowo to określa albo lekarza (archaizm) albo studenta medycyny (potocyzm). Pojawia się ono jednak coraz częściej w dzisiejszym dyskursie, w odniesieniu do dowolnego pracownika tzw. służby zdrowia, czy to poprawne użycie?

Z poważaniem,

Bartłomiej Dudek

Szanowny Panie,

znaczenie słowa medyk się rozszerzyło – obecnie jest to potoczna nazwa pracownika mającego do czynienia z pacjentami (jest to całkowicie akceptowalne). Zachęcam do lektury odpowiedniego hasła w Obserwatorium Językowym Uniwersytetu Warszawskiego.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski