Mega

Jak zapisać słowa megawredny, megaszybki, megadużo, megagorąco itd.? Czy może rozdzielnie z przedrostkiem mega? Nie ukrywam, że te nowe twory bardzo mi się nie podobają. Czy jest jakaś ogólnie przyjęta zasada dotycząca przymiotników i przysłówków przy intensyfikowaniu za pomocą mega? Intencją mówiących najczęściej jest spotęgowanie następującego po nim przymiotnika, a nie tworzenie nowego wyrazu. Ktoś mówi meeega dużo i wtedy słowo meeega to po prostu synonim słowa bardzo. Mowa potoczna.

Szanowna Pani,

mega- jest pierwszym członem wyrazów złożonych, a zatem zapisujemy go łącznie z następującym po nim wyrazem.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski