Merytoryka

Dzień dobry!
Sporadycznie walczę z użyciem słowa, o które chcę zapytać – szczególnie, że jest z uwielbieniem używane do prób nadania bardziej akademickiego wydźwięku wypowiedziom…
Ale do rzeczy. Czy istnieje coś takiego jak merytoryka i czy mogłoby to być w jakikolwiek sposób rzeczownikową wersją bycia merytorycznym? Dawno temu poznałem opinię, która mocno utkwiła mi w pamięci, że merytoryka, jeśliby istniała, musiałaby być jakąś nauką, lecz na pewno nie „rzeczowością”.
Pozdrawiam!
Choć słowniki (Słownik języka polskiego PWN [www.sjp.pwn.pl] i Wielki słownik języka polskiego PAN [www.wsjp.pl]) nie rejestrują merytoryki, to wyraz ten jest używany – wyszukiwarka Google notuje prawie 130 000 użyć. Jest to potoczny (a może środowiskowy?) odpowiednik wyrażenia sprawy merytoryczne, np. Za organizację odpowiadał Iks, a za merytorykę Igrek. Sama staram się go nie używać, choć przyznam, że bywa potrzebny.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski