Miała zostać uderzona…

Szanowni Państwo,
82-latka miała zostać uderzona przez policjantów – jest to przykład konstrukcji, która często bywa używana w mediach. Nie potrafię jednak odnaleźć terminu jakim określany jest ten typ zdania. Czy wyrażenie tego typu ma swoją konkretną nazwę, a jeśli tak, to jak ona brzmi?

Z poważaniem
Artur Kacprzyk
Konstrukcja, o którą Pan pyta, to mieć połączone z bezokolicznikiem, wskazujące na wątpliwość, niepewność co do zdarzeń przedstawionych w zdaniu (82-latka miała zostać uderzona przez policjantów – ‘podobno 82-latka została uderzona przez policjantów; mówi się, że 82-latka została uderzona przez policjantów’). Nie ma ona swojej nazwy – uznaje się po prostu, że mieć jest tu czasownikiem modalnym (czyli wskazuje na stosunek mówiącego do treści wypowiedzi).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski