Mieć pod ręką – tylko coś

Czy poprawne jest sformułowanie: Skoro mam Pana pod ręką, to….? Czy może odnosi się to tylko do rzeczy – mieć coś pod ręką dla przykładu. No i czy takie sformułowanie wobec osoby jest pozbawione uprzejmości?
Zwrotu mieć pod ręką używamy wyłącznie w odniesieniu do rzeczy (Mam pod ręką tę książkę, więc zaraz wszystko sprawdzę, Nie podam ci teraz danych, bo nie mam pod ręką raportu itd.). Posłużenie się nim w odniesieniu do osoby jest nie tylko błędne, lecz także i niegrzeczne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski