Mieć

Szanowna Poradnio Językowa, czy mogę prosić o wyjaśnienie, skąd wzięło się nowe (przynajmniej dla mnie) znaczenie słowa „mieć”, oznaczającego fakt, który podobno zaistniał? Przykład: „Córka miała uciec z domu po kłótni z rodzicami ” – tu oznacza najbardziej prawdopodobny przebieg zdarzeń. Nigdy nie słyszałem, aby ktoś w ten sposób wyrażał się w mowie potocznej, takiego znaczenia słowa „mieć” nie ma w słowniku, ani nigdy nie uczono go w szkołach, ale ta forma jest nagminnie używana w mediach.

Szanowny Panie,

konstrukcje typu: Córka miała uciec z domu po kłótni z rodzicami nie są nowe, występują w polszczyźnie od dawna. Wyrażają pewną hipotezę, przypuszczenie i są jak najbardziej poprawne, choć (tu ma Pan rację) zwykle występują w tekstach oficjalnych.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski