Między

Szanowni Państwo!
Gdzieś w poradni znalazłem opinię, że prawidłowe są formy między jednym a drugim oraz między jednym i drugim. Czy któraś jest staranniejsza, bardziej polecana? Pierwsza ma tę przewagę, że pozwala na konstrukcje typu między domem i ogrodem a stawem.

Pozdrawiam
Marcin Nowak
Przytoczę odpowiedni fragment Słownika poprawnej polszczyzny pod red. A. Markowskiego (wersja elektroniczna, PWN, Warszawa 2004):

Gdy między rządzi więcej niż jednym rzeczownikiem, wówczas występuje jako przyimek złożony: między… a… lub między… i… [podkr. K.K.]. Obu wersji tego przyimka złożonego można używać wówczas, gdy wyrażenia przezeń tworzone określają: a) miejsce, np. Dywanik leżał między łóżkiem a szafą a. między łóżkiem i szafą. b) wybór, np. Możesz wybierać między rentą a emeryturą a. między rentą i emeryturą. Przyimka w formie między… a… [podkr. K.K.] używa się wówczas, gdy wyrażenia z nim określają: a) zbiór lub środowisko, np. Konflikt między rodzicami a dziećmi. b) pośredni charakter czegoś, np.: Kolor przejściowy między czerwonym a fioletowym. Wzrost między średnim a wysokim. Użycie formy między… i [podkr. K.K.] jest w tych wypadkach możliwe w języku potocznym, ale mniej stosowne w polszczyźnie starannej. Przyimka w formie między… a… [podkr. K.K.] używa się także wówczas, gdy wyrażenia z nim określają czas, np. Przyjdź między piątą a szóstą. Wyjedziemy między Świętami a Nowym Rokiem. Używanie w tym wypadku wersji między… i… [podkr. K.K.] nie jest poprawne. Przyimek w tej wersji występuje także w utartych wyrażeniach, np. Między ustami a brzegiem pucharu (nie: i brzegiem pucharu). Między życiem a śmiercią (nie: i śmiercią).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski