Miejscowość Gaj

Szanowni Państwo!
Pochodzę z małej wsi pod Krakowem o pięknej nazwie Gaj. Choć nazwa ta wydaje się być prosta i naturalna, to od lat budzi spory. Problem pojawia się w dopełniaczu. Zwyczajowa forma, której używają mieszkańcy to Jadę do Gaja, co budzi konsternację u osób, które wcześniej się z taką odmianą nie spotkały. Równocześnie forma Jadę do Gaju zyskuje na popularności. Czy odmianę do Gaja da się uzasadnić? Czy należy traktować ją jako anachronizm? Wreszcie, która forma jest poprawna?
Forma i odmiana nazw miejscowych jest skodyfikowana jest w Obwieszczeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dn. 4 sierpnia 2015 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. W dokumencie tym znajdziemy około 50 nazw Gaj – wszystkie mają w dopełniaczu -u. Forma Gaja jest więc nienormatywna.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski