Mień jak pień albo jak płomień

Przez Lipno przepływa rzeka Mień. Od nazwy rzeki wziął nazwę klub sportowy.
Pytanie: czy słowo Mień jest rodzaju żeńskiego czy męskiego – prosze o uzasadnienie.
Z poważanaiem
Piotr Wesołowski
Nazwa rzeki Mień płynącej przez Lipno jest rodzaju męskiego. Zgodnie z miejscową tradycją odmienia się jak pień: pnia i Mnia. Ale nazwę klubu można by też odmieniać jak płomień: płomienia i Mienia. Ta druga postać jest bliższa mianownikowi, więc łatwiej będzie z nim kojarzona. Podobne wyrównania w odmianie – dostosowywanie postaci przypadków zależnych do mianownika – są dość częste.
Informacji o nazwie rzeki Mień dostarczyła nam prof. Maria Malec z Instytutu Języka Polskiego PAN w Krakowie. Serdecznie dziękujemy!
Mirosław Bańko