Mieszać

Zauważa się niekiedy użycie czasownika mieszać w znaczeniu ‘łączyć’. Przykładem – dział w Gazecie Wyborczej, zatytułowany Nie mieszaj i fantazyjnie rozwijany, np. Nie mieszaj… mokrej szczoteczki ze szczelnym pojemnikiem albo Nie mieszaj… biotyny z badaniami tarczycy. Jak rozumiem, jest to błędne?
Oczywiście, standardowo nie używamy czasownika mieszać w przywołanych tu kontekstach. W wypadku tytułu działu można jednak mówić o czymś w rodzaju licentia poetica – swego rodzaju kreatywności, swobodzie, która dopuszcza odstępstwo od reguł. Czy jest to w danym wypadku zabieg udany – nie mnie osądzać.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski