Mieszkańcy miejscowości Trzcianka

Jak nazywa się mieszkańców miejscowości Trzcianka? Byliby to: "trzcianczanin", "trzcianczanka" i "trzcianczanie"? Często spotykam się z twierdzeniami, że w tym odniesieniu powinny być podane odpowiednio takie nazwy: "trzcianianin", "trzcianianka" i "trzcianianie". Sądzę jednak, że ten drugi wariant odpowiadałby takiej nazwie miejscowości: Trzciana. Proszę o odpowiedź.

Za nazwy najbardziej funkcjonalne należy uznać formy: trzcianczanin, trzcianczanka i trzcianczanie. Bez problemu bowiem powiążemy je z nazwą własną miejscowości Trzcianka. Z kolei formy typu: trzcianianin, trzcianianka i trzcianianie, które także spotyka się w uzusie w odniesieniu do mieszkańców Trzcinaki, można byłoby zaakceptować na prawach pobocznych wariantów. Zdarza się – i to nierzadko – że od nazwy danej miejscowości możemy utworzyć dwie, a w skrajnym wypadku nawet trzy nazwy mieszkańców, por. np. leszczynianin, lesznianin, leszcznianin.

Adam Wolański