Mieszkaniec Nieporętu

Szanowna Pani Profesor!
Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu językowego dylematu dotyczącego nazwy mieszkańca Nieporętu. Jedyną forma, jaką znalazłam w słowniku, jest nieporęcianin ("Słownik ortograficzny” pod red. T. Karpowicza 2005), jednak wśród mieszkańców Nieporętu rozgorzał spór, a jego stronami są zwolennicy nazw nieporętczak i nieporęciak.

Z wyrazami szacunku
Anna Tomaszewska
Szanowna Pani,
nazwy mieszkańców miejscowości tworzymy za pomocą różnych przyrostków, między innymi -anin i -ak. Trzeba jednak pamiętać, że ich użycie powoduje zmiękczenie końcowej spółgłoski, a zatem [t] występujące w nazwie Nieporęt zamieni się w [ć]. Poprawne więc nazwy mieszkańców to nieporęcianin i nieporęciak (ta druga nie jest skodyfikowana, lecz jeśli jest w użyciu, to należy ją uznać za przyjętą). Nie jest poprawna forma nieporętczak, ponieważ nie istnieje przyrostek -czak, który by służył do tworzenia nazw mieszkańców.

Z wyrazami szacunku
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski