Mikłucho-Makłaj

Dzień dobry,

przyjaciel Jarosława Iwaszkiewicza nazywał się Jura (Jerzy) Mikłucho-Makłaj. Jak brzmi w dopełniaczu pierwszy człon jego nazwiska? Słownik podaje za wzór deklinację III (np. matka). Czy na pewno?

Dziękuję

Katarzyna

Szanowna Pani,

w męskich nazwiskach dwuczłonowych odmieniamy oba elementy (musimy to zrobić, gdy pierwszy jest nazwiskiem, a możemy – gdy jest on nazwą herbu lub zawołaniem bojowym). Mikłucho to nazwisko słowiańskie zakończone na -o poprzedzone spółgłoską twardą, a zatem odmieniamy je ja rzeczownik żeński, np. matka (M. Mikłucho, D. Mikłuchy, C. Mikłusze, B. Mikłuchę, N. Mikłuchą, Ms. (o) Mikłusze).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski