Millennium / Milenium i Wigilia

Szanowni Państwo!
W słowniku ortograficznym mamy takie hasła jak Milenium (tysięczna rocznica chrztu Polski) i Wigilia (oznaczająca dzień przed Bożym Narodzeniem) w przeciwieństwie do wersji zapisywanych z małych liter (milenium, wigilia) oznaczających kolejno: tysięczną rocznicę oraz dzień poprzedzający jakieś święto. Czy zatem należy napisać milenium chrztu Polski, traktując wówczas ww. słowo jako określenie opisowe? Czy zalecana jest także forma wigilia Bożego Narodzenia?
K.Z.
Gwoli ścisłości, Wielki słownik ortograficzny PWN pod red. E. Polańskiego (Warszawa 2017, s. 685) podaje oboczną pisownię Milenium a. Millennium (łac. mille ‘tysiąc’ i annus ‘rok’), kiedy chodzi o znaczenie ‘tysięczna rocznica państwa polskiego’), a także milenium a. millennium, gdy mowa o ‘tysięcznej rocznicy’. Częściej jest jednak w użyciu wariant spolszczony graficznie Milenium /milenium (nie należy jedynie pisać Millenium, millenium). W 1966 roku obchodziliśmy zatem Millennium Poloniae, czyli Tysiąclecie Państwa Polskiego (1000-lecie Państwa Polskiego), i taka pisownia funkcjonowała w powszechnym obiegu. Pisano też Millennium Chrztu Polski i Milenium Chrztu Polski (niekiedy Millennium chrztu Polski, Milenium chrztu Polski), a także milenium chrztu Polski. Ten ostatni zapis można więc uznać za dopuszczalny. Tak samo należy chyba dopuścić pisownię wigilia Bożego Narodzenia w znaczeniu ‘dzień poprzedzający jakieś święto’ (forma wigilia jest tutaj użyta jako apelatyw). Pamiętajmy jednak o tym, że słowo wigilia oddane małą literą nazywa również ‘wieczerzę w przeddzień Bożego Narodzenia’. A zatem kontekst musi jednoznacznie wskazywać na to, o co chodzi.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie