Miłościom a miłością

Spieramy się o końcówki w wyrazach. Żona mówi, że nie mam racji w przypadku słowa miłościom, np. Całe życie poświęciłem wielu miłościom (tak jak wielu zajęciom, zainteresowaniom, pracom – liczba mnoga).

Nadmieniam, że słownik w telefonie podkreśla, jakby to było źle. Ja uważam, że mam rację, jeśli chodzi o liczbę mnogą.

Ma Pan całkowitą rację! Całe życie poświęciłem wielu miłościom, kobietom, córkom – tu mamy rzeczowniki w celowniku liczby mnogiej. W narzędniku liczby pojedynczej zaś rzeczowniki żeńskie przybierają końcówkę -ą: Była moją miłością, Jest jego córką, Jest piękną kobietą. Nie należy zbytnio ufać edytorom tekstu.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski