Miły

Jakie jest pochodzenie słowa miły? Ciekawi mnie to ze względu na etymologię angielskiego słowa nice, które oznacza głupka, naiwniaka, człowieka godnego politowania.
Zastanawiam się czy w języku polskim jest podobnie.

Dziękuję pozdrawiam
Przymiotnik miły jest kontynuantem prasłowiańskiego *milь ‘sprawiający przyjemne wrażenie, przyjemny, życzliwy; drogi, kochany; budzący współczucie, miłosierdzie’, który z kolei wywodzi się z praindoeuropejskiego *mēḭ- / *mōḭ- / *mī ‘drogi, przyjemny, łagodny’ (podaję za Słownikiem etymologicznym języka polskiego W. Borysia, Kraków 2005, s. 329).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski