Miss Polonia

„Dziś spotkałem się z Janiną Kowalską, ubiegłoroczną Miss Polonia” czy może raczej „z […] Miss Polonią”? Czy drugi składnik tej nazwy można lub trzeba odmienić?
Gdy mowa o konkursie lub tytule, nazwa ta – pisana wówczas wielkimi literami – pozostaje nieodmienna, np. „Kto Cię namówił do startu w konkursie Miss Polonia?” albo „Czy przygotowania do tytułu Miss Polonia są dla Ciebie wyczerpujące?” (przykłady z NKJP). Gdy mowa zaś o laureatce, pierwsze słowo powinniśmy pisać małą literą, drugie dużą i drugie odmieniać. Takie postępowanie sugeruje zarówno struktura nazwy, jak i analogia do nazw bliźniaczych, np. miss Gracja, miss Elegancja, nawiązujących do innych konkursów.
W praktyce dominuje zapis obu wyrazów wielką literą niezależnie od znaczenia, a przykłady z odmianą drugiego członu są rzadkie. Gdy czytamy we współczesnej powieści o „ojcu-potworze, który […] nie chciał jej widzieć w roli Miss Polonia, bo był o córkę okrutnie zazdrosny”, mamy wrażenie, że autor pominął jakiś fragment zdania, i rekonstruujemy je w myślach: „w roli zwyciężczyni konkursu Miss Polonia”. Prościej jednak byłoby napisać: „w roli miss Polonii”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski