Młodystach

Mam ucznia o nazwisku Młodystach, jak należy odmieniać to nazwisko? Czy w ten sam sposób co Krasnystaw?
Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
Rozumiem, że chodzi o to, czy w nazwisku Młodystach (i w podobnie zbudowanych, np. Małyjurek), powinniśmy odmieniać pierwszy człon, a więc czy występuje w nim tzw. fleksja wewnętrzna. Wymienione nazwiska mają formę zrostów, w związku z czym nasuwa się pomysł, by odmieniać je analogicznie jak podobnie zbudowane nazwy Białystok, Krasnystaw (do Białegostoku, Krasnegostawu), a więc: do Młodegostacha, Małegojurka itd.
Formalnie rzecz biorąc, odmiana taka jest poprawna, jednak budzi pewne wątpliwości, gdyż nazwiska o formie zrostów stają się tak podobne do wyrażeń pospolitych, że niekiedy może to być przyczyną nieporozumień. W przypadku nazw miejscowych ten problem – jak się zdaje – nie występuje w takim nasileniu, gdyż na ogół kontekst wyraźniej sugeruje znaczenie. Jakkolwiek zwykle odmieniamy oba człony zrostów, są też takie, w których fleksja wewnętrzna nie występuje, np. Babimost (do Babimostu), i takie, które mogą mieć formy oboczne, np. Wielkanoc, Rzeczpospolita (do/o Wielkanocy a. Wielkiejnocy, rzeczpospolitej a. rzeczypospolitej).
Uwzględniając podane fakty, najlepiej przyjąć, że w nazwiskach o formie zrostów odmieniamy tylko drugi człon, a więc: do/przez Młodystacha, ku Młodystachowi, o Młodystachu, z Młodystachem. Formy z fleksją wewnętrzną mogą zaś funkcjonować na prawach pobocznego wariantu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski